FCE17A15SEA50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 173
NorComp Inc.
NorComp Inc.
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
FCE17A15SEA50
DigiKey Part Number
664-FCE17A15SEA50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCE17A15SEA50
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCE17A15SEA50 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Filter
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C