FCC17A15PC6DB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 157
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 71
In Stock: 61
NorComp Inc.
NorComp Inc.
In Stock: 15
WEC
In Stock: 745
Image for FCC17A15PC6DB is not available
FCC17A15PC6DB
DigiKey Part Number
FCC17A15PC6DB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCC17A15PC6DB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
FCC17A15PC6DB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
200V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Type
Signal
Contact Material
Phosphor Bronze
Flange Feature
Board Side (M3)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C