CN-DSUBHD44PN-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUBHD44PN-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUBHD44PN-000
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C