YO0921500000G
DigiKey Part Number
609-3925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YO0921500000G
Description
TERM BLK 9P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
9
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.150" (3.81mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
10 A
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage
300 V