YF1401500000G | |
|---|---|
DigiKey Part Number | YF1401500000G-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | YF1401500000G |
Description | TERM BLK 14P SIDE ENTRY 5MM PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 14 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Mounting Type Through Hole |
Manufacturer Amphenol Anytek | Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp |
Series | Features High Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side) |
Packaging Bulk | Color Green |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |
Number of Levels 1 | Housing Material Thermoplastic |
Positions Per Level 14 | Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated |
Pitch 0.197" (5.00mm) | Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated |
Mating Orientation Horizontal with Board | Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
Current 10 A | Screw Thread M2.5 |
Voltage 300 V | Base Product Number |