VK0472500000G
DigiKey Part Number
609-4271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VK0472500000G
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole
Category
Current - UL
15 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Header Orientation
45°
Insulation Height
0.571" (14.50mm)