VI0821520000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 6,494
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for VI0821520000G is not available
VI0821520000G
DigiKey Part Number
VI0821520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VI0821520000G
Description
TERM BLK 8P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
8
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
16 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V