Image for V70972500000G is not available
V70972500000G
DigiKey Part Number
V70972500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V70972500000G
Description
TERM BLOCK HDR 9POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches
Number of Positions
9
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
9
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.748" (19.00mm)