TO0301520000G
TO0301520000G
TO0301520000G
DigiKey Part Number
TO0301520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TO0301520000G
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V