TJ0351530000G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Phoenix Contact
In Stock: 15,469
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 422
In Stock: 90
In Stock: 584
In Stock: 1
On Shore Technology Inc.
In Stock: 320
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
TJ0351530000G
TJ0351530000G
TJ0351530000G
DigiKey Part Number
609-4216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0351530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²
1-2.5mm²
Series
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
12 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V