HG0400500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 471
Datasheet
Image for HG0400500000G is not available
HG0400500000G
DigiKey Part Number
HG0400500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG0400500000G
Description
TERM BLOCK 4POS 45DEG 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
12-28 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
4
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
15 A
Base Product Number
Voltage
300 V