DC95F202WN
DigiKey Part Number
235-1621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC95F202WN
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3969K BEAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 2k Bead
Category
B25/85
3969K
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Operating Temperature
-80°C ~ 150°C
Series
Power - Max
75 mW
Packaging
Bulk
Length - Lead Wire
1.50" (38.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Resistance in Ohms @ 25°C
2k
Package / Case
Bead
Resistance Tolerance
±0.2°C