SH150S-1.00-54
DigiKey Part Number
TE2202TR-ND - Tape & Reel (TR)
TE2202CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH150S-1.00-54
Description
FIXED IND 54UH 1A 200 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54 µH Unshielded Toroidal Inductor 1 A 200mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
200mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.559" L x 0.551" W (14.20mm x 14.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.337" (8.55mm)