A1100.21.205
DigiKey Part Number
288-A1100.21.205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1100.21.205
Description
CABLE GLAND 16-20.5MM PG21 BRASS
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Brass, Nickel Plated PG21 Silver
Category
Thread Length
0.472" (12.00mm)
Manufacturer
American Electrical Inc.
Panel Hole Size
1.114" (28.3mm)
Series
Material
Brass, Nickel Plated
Packaging
Box
Includes
O-Ring, Seal
Part Status
Active
Color
Silver
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Outside Cable Diameter (Min)
0.630" (16.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.807" (20.50mm)