BL-HJX32A
DigiKey Part Number
BL-HJX32ATR-ND - Tape & Reel (TR)
BL-HJX32ACT-ND - Cut Tape (CT)
BL-HJX32ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BL-HJX32A
Description
LED RED CLEAR 2835 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 2V 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BL-HJX32A Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
625nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.80mm