AOK22N50L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 408
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 10
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 0
Vishay Siliconix
In Stock: 2,470
Vishay Siliconix
IXYS
In Stock: 600
IXYS
In Stock: 6
In Stock: 240
In Stock: 228
In Stock: 250
In Stock: 320
In Stock: 246
N-Channel 500 V 22A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247
AOK22N50L
DigiKey Part Number
AOK22N50L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK22N50L
Description
MOSFET N-CH 500V 22A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
83 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3710 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260mOhm @ 11A, 10V