LRE-19-200-R-00-10-A
DigiKey Part Number
1817-1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRE-19-200-R-00-10-A
Description
SENSOR LINEAR 203.2MM CABLE
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer) Sensor Linear Position Round Shaft Cable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRE-19-200-R-00-10-A Models
Category
Output
0 V ~ 10 V
Manufacturer
Alliance Sensors Group
Actuator Type
Round Shaft
Series
Linearity
±0.15%
Packaging
Tube
Voltage - Supply
0V ~ 10V
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Cable
Technology
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Linear Range
0 ~ 203.20mm (0 ~ 8.00")