ACS772ECB-200B-PFF-T
DigiKey Part Number
ACS772ECB-200B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS772ECB-200B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 200A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
EDA/CAD Models
ACS772ECB-200B-PFF-T Models
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Mfr
Response Time
2.5µs
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
15mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
For Measuring
AC/DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Sensitivity
10mV/A
Supplier Device Package
5-CB Module
Frequency
DC ~ 200kHz
Base Product Number
Linearity
±0.9%