ACS72981ELRATR-200B3
DigiKey Part Number
620-ACS72981ELRATR-200B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS72981ELRATR-200B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS72981ELRATR-200B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981ELRATR-200B3
Description
CURRENT SENSOR HE 200A 7-PSOF
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±200A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 7-PowerSMD Module
EDA/CAD Models
ACS72981ELRATR-200B3 Models
Category
Accuracy
±3.5%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
1.8µs
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Sensitivity
6.6mV/A
Package / Case
7-PowerSMD Module
Frequency
DC ~ 250kHz
Supplier Device Package
7-PSOF
Linearity
±0.8%