ACS71240LLCBTR-030B3
DigiKey Part Number
620-2052-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-2052-1-ND - Cut Tape (CT)
620-2052-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240LLCBTR-030B3
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 30A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
ACS71240LLCBTR-030B3 Models
Category
Accuracy
±6%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensitivity
44mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
120kHz
Linearity
±1%