C3E-8.000-20-1020-R
DigiKey Part Number
3997-C3E-8.000-20-1020-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C3E-8.000-20-1020-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C3E-8.000-20-1020-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3E-8.000-20-1020-R
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±10ppm Crystal 20pF 500 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3E-8.000-20-1020-R Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
500 Ohms
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Frequency
8 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)