ATS-TEC40-37-019
DigiKey Part Number
684-ATS-TEC40-37-019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-TEC40-37-019
Description
TEC MODULE, 40X40X3.7
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 53.3W @ 27°C 6 A
Category
Delta Tmax @ Th
68°C @ 27°C
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Height
3.70mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Bulk
Current - Max
6 A
Part Status
Active
Voltage - Max
15.4 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
1.98 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
53.3W @ 27°C