DML-12-A-H-T-A-SBL
DigiKey Part Number
2057-DML-12-A-H-T-A-SBL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DML-12-A-H-T-A-SBL
Description
CONN HEADER R/A 12POS 3MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.118" (3.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.290" (7.37mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Board Lock
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V