2PH1-18-UA
DigiKey Part Number
2057-2PH1-18-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PH1-18-UA
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2PH1-18-UA Models
Category
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.343" (8.70mm)
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.154" (3.91mm)