ASEMB-20.000MHZ-LY-T
DigiKey Part Number
535-11090-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-11090-1-ND - Cut Tape (CT)
535-11090-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEMB-20.000MHZ-LY-T
Description
MEMS OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ASEMB-20.000MHZ-LY-T Models
Category
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
16mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)