AOTA-B201608SR24MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B201608SR24MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B201608SR24MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B201608SR24MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B201608SR24MT
Description
FIXED IND 240NH 5.5A 22 MOHM SMD
Detailed Description
240 nH Shielded Molded Inductor 5.5 A 22mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR)
22mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)