AIUR-06-391K
DigiKey Part Number
AIUR-06-391K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIUR-06-391K
Description
FIXED IND 390UH 1.1A 416 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 416mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIUR-06-391K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
416mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.500" Dia (12.70mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.710" (18.03mm)