ACH-10.000MHZ-EK
DigiKey Part Number
535-9167-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACH-10.000MHZ-EK
Description
XTAL OSC XO 10.0000MHZ HCMOS TTL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 5V 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACH-10.000MHZ-EK Models
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±30ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
30mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Type
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.252" (6.39mm)