ABS05-32.768KHZ-X-T5
DigiKey Part Number
535-ABS05-32.768KHZ-X-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABS05-32.768KHZ-X-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABS05-32.768KHZ-X-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABS05-32.768KHZ-X-T5
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 4PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 4pF 90 kOhms 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABS05-32.768KHZ-X-T5 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (1.6x1)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
4pF