AB26T-32.000KHZ
DigiKey Part Number
535-AB26T-32.000KHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB26T-32.000KHZ
Description
CRYSTAL 32.0000KHZ 12.5PF T/H
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 35 kOhms Cylindrical Can, Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AB26T-32.000KHZ Models
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32 kHz
Size / Dimension
0.083" Dia x 0.244" L (2.10mm x 6.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)