S-817A59ANB-CVWT2G
DigiKey Part Number
S-817A59ANB-CVWT2G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-817A59ANB-CVWT2G
Description
IC REG LINEAR 5.9V 75MA SC-82AB
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA SC-82AB
Category
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 10mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Protection Features
Short Circuit
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SC-82AB
Voltage - Input (Max)
10V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.9V