S-812C55AMC-C3JT2G
DigiKey Part Number
S-812C55AMC-C3JT2G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-812C55AMC-C3JT2G
Description
IC REG LINEAR 5.5V 75MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
500 nA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
2.5 µA
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
16V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.5V