S-1312D14-A4T2U3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA HSNT-4-B
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1312D14-A4T2U3
DigiKey Part Number
S-1312D14-A4T2U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1312D14-A4T2U3
Description
IC REG LIN 1.4V 150MA HSNT-4-B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
HSNT-4-B
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.4V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 100mA