S-1167B48-I6T2U
DigiKey Part Number
S-1167B48-I6T2U-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1167B48-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 4.8V 150MA SNT-6A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Series
Current - Supply (Max)
16 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.8V
Supplier Device Package
SNT-6A
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 100mA