PAS3225P3R3113 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Seiko Instruments
In Stock: 35,240
Datasheet
Direct
Seiko Instruments
In Stock: 958
Datasheet
11 mF (EDLC) Supercapacitor 3.3 V 1210 (3225 Metric) 200Ohm
PAS3225P3R3113
DigiKey Part Number
587-3260-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAS3225P3R3113
Description
CAP 11MF 3.3V SURFACE MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PAS3225P3R3113 Models
Category
Termination
SMD (SMT) Tabs
Manufacturer
Taiyo Yuden
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Capacitance
11 mF
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3.3 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200Ohm