ALD-214012PJ111
DigiKey Part Number
285-ALD-214012PJ111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALD-214012PJ111
Description
LED DRIVER CC BOOST 44V 140MA
Customer Reference
Detailed Description
140mA 44V (Max) Constant Current LED Driver Boost Topology 2 Output
Category
Voltage - Output
44V (Max)
Manufacturer
TDK-Lambda
Current - Output (Max)
140mA
Series
Power (Watts)
6 W
Packaging
Bulk
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Last Time Buy
Features
Remote On/Off, OVP
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Type
Constant Current
Termination Style
Connector
Topology
Boost
Size / Dimension
3.35" L x 0.85" W x 0.20" H (85.0mm x 21.5mm x 5.0mm)
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
10.8V
Weight
0.02 lb (9.07 g)
Voltage - Input (Max)
13.2V