TPL740F12-5TR
DigiKey Part Number
5503-TPL740F12-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL740F12-5TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL740F12-5TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL740F12-5TR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPL740F12-5TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA