3250/14SF 100M
DigiKey Part Number
19-3250/14SF100M-ND
19-3250/14SF100M-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3250/14SF 100M
Description
CBL RIBN 14COND 0.039 BLK 328.1'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Black 14 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 328.1' (100.00m)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Jacket Color
Series
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Ribbon Width
0.551" (14.00mm)
Part Status
Active
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
14
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Pitch
Features
Splice Free
Length
328.1' (100.00m)
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
10GOhm
Conductor Strand
19 Strands / 40 AWG