1350F-1B-0.5-72
DigiKey Part Number
1067-1350F-1B-0.5-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1350F-1B-0.5-72
Description
TAPE FILM BLACK 1/2"X72YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Film Tape Acrylic Adhesive Black 0.50" (12.70mm) 1/2" X 216' (66.0m) 72 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Series
Length
216' (66.0m) 72 yds
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Usage
Insulating, High Temperature
Tape Type
Film
Temperature Range
266°F (130°C) Max
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyester Film
Shelf Life
60 Months
Thickness
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)