LM76002/LM76003 Synchronous Step-Down Voltage Converters
Texas Instruments' LM76002 and LM76003 are 3.5 V to 60 V, 2.5 A/3.5 A synchronous step-down voltage regulators
Image of Texas Instruments' LM76002/LM76003 Synchronous Step-Down Voltage ConvertersTexas Instruments' LM76002 and LM76003 regulators are easy-to-use synchronous step-down DC-DC converters capable of driving up to 2.5 A (LM76002) or 3.5 A (LM76003) of load current from an input up to 60 V. The LM76002 and LM76003 provide exceptional efficiency and output accuracy in a very small solution size. Peak current-mode control is employed. Additional features such as adjustable switching frequency, synchronization, FPWM option, power-good flag, precision enable, adjustable soft start, and tracking provide both flexible and easy-to-use solutions for a wide range of applications. Automatic frequency foldback at light load and optional external bias improve efficiency. These devices require few external components and have a pinout designed for simple PCB layout with best-in-class EMI (CISPR22) and thermal performance. Protection features include thermal shutdown, input undervoltage lockout, cycle-by-cycle current limit, and short-circuit protection. The LM76002 and LM76003 devices are available in the WQFN 30-pin leadless package with wettable flanks.
Features
  • Integrated synchronous rectification
  • Input voltage 3.5 V to 60 V (65 V max.)
  • Output current:
    • LM76002: 2.5 A
    • LM76003: 3.5 A
  • Output voltage 1 V to 95% VIN