ESD2CAN24-Q1 Automotive ESD Protection Diode
Image of Texas Instruments' ESD2CAN24-Q1 Automotive ESD Protection DiodeTexas Instruments' ESD2CAN24-Q1 is a bidirectional electrostatic discharge (ESD) protection diode that is designed for controller area network (CAN) interface protection. The diode is rated to dissipate contact ESD strikes beyond the maximum levels that are specified in the ISO 10605 automotive standard (±30 kV contact and ±30 kV airgap). The low dynamic resistance and low clamping voltage enable system-level protection against transient events. This protection is key as automotive systems require a high level of robustness and reliability for safety applications.
This ESD2CAN24-Q1 features a low IO capacitance per channel and a pin-out to suit two automotive CAN bus lines (CANH and CANL) from the damage caused by ESD and other transients. The line capacitance of 3 pF (typical) or less is suitable for CAN, CANFD, CAN SiC, and CAN-XL applications that can support data rates up to 10 Mbps. The ESD2CAN24-Q1 is offered in two leaded packages for easy flow-through routing.
Features
  • IEC 61000-4-2 Level 4 ESD protection:
    • Contact discharge: ±30 kV, ±25 kV, or ±20 kV
    • Air-gap discharge: ±30 kV, ±25 kV, or ±20 kV
  • ISO 10605 (330 pF, 330 Ω) ESD protection:
  • Tested in compliance to IEC 61000-4-5
  • Working voltage: 24 V
  • Dual-channel device provides complete ESD protection with a single component
  • Bidirectional ESD protection
  • Low clamping voltage protects downstream components
  • AEC-Q101 qualified
  • I/O capacitance: 3 pF, 2.5 pF, or 1.7 pF (typ.)