CUS350MP-1000 Medical and Industrial Power Supplies
TDK-Lambda’s power supplies are capable of providing 500 W with a 1,000 W peak for 1 second
Image of TDK-Lambda CUS350MP-1000 Medical and Industrial Power SuppliesTDK-Lambda’s CUS350MP-1000 power supplies are capable of providing 500 W with a 1,000 W peak for 1 s when external airflow is applied, or when convection cooled, 350 W with peaks of 800 W for up to 5 s. This makes the CUS350MP-1000 suitable for low audible noise applications requiring occasional high peak power demands, including medical equipment utilizing DC motors and industrial printers. Power supplies with a peak capability can offer cost, size, and audible noise reductions over fan-cooled models rated for continuous operation at the peak power requirement.
The series is initially available with 24 V and 48 V outputs, a 5 V isolated standby and a remote on/off function. The CUS350MP-1000 has an 85 VAC to 265 VAC input range and a leakage current of less than 300 µA. With efficiencies of up to 94%, operation in ambient temperatures of -20°C to +70°C is possible, derating linearly above +50°C to 30% load. Open frame models measure 88 mm x 183 mm x 44 mm (W x L x H) with a weight of 770 g. Options include a perforated cover, double-sided board coating, single input fuse, and screw terminations.
The CUS350MP-1000 has an input to output isolation of 4,000 VAC (2 x MoPP), input to ground of 1,500 VAC (1 x MoPP), and 1,500 VAC (1 x MoPP) output to ground for suitability in B and BF rated medical equipment. Safety certifications include IEC/UL/CSA/EN 62368-1, IEC/EN/ES 60601-1, EN 62477-1 (OVC III), with CE marking to the Low Voltage, EMC, and RoHS Directives. The units also comply with EN 55011-B and EN 55032-B conducted and radiated emissions, EN 61000-3-2 harmonics, IEC 60601-1-2 Edition 4, and IEC 61000-4 immunity standards.
Features
  • Convection cooled rating
  • Up to 94% efficient
  • Medical certification (2 x MoPP)
  • Compact 88 mm x 183 mm x 44 mm package
ImageManufacturer Part NumberDescriptionVoltage - Output 1Available QuantityPriceView Details
AC/DC CONVERTER 48V 350WCUS350MP-1000-48AC/DC CONVERTER 48V 350W48V3 - Immediate