CINT1200 Series Power Supplies
SL POWER / Advanced Energy's CINT1200 series are 200 W internal single output units designed for applications requiring a compact internal power supply
Image of SL POWER / Advanced Energy's CINT1200 Series Power Supplies SL POWER / Advanced Energy's CINT1200 Series are extremely compact units, measuring just 3 x 5 x 1.3 inches. They are capable of providing 180 W continuously from 12, 24, or 48 V outputs with convection cooling and are capable of 200 W with fan cooling.
The CINT1200 will accept a universal 90 VAC to 240 VAC and has overvoltage and short-circuiting protection as standard features. Earth leakage current at 264 VAC and 60 Hz is measured at less than 500 µA (less than 1 mA single fault).
Features
  • 3” x 5” x 1.3” package
  • Up to 200 W of AC-DC power
  • 180 watts convection cooled
  • 200 watts with 100 LFM air flow
  • Universal input 90-264 VAC
  • Meets Class B EMI, conducted
  • Fits 1 U applications
  • Approved to EN/CSA/UL/IEC60950-1, 2nd edition
  • Efficiency up to 90%