R-78S3.3-0.1-EVM-1 Evaluation Module
Image of RECOM Power R-78S3.3-0.1-EVM-1 Evaluation ModuleRECOM’s evaluation board allows engineers to effortlessly test the functionality of the R-78S switching regulator, which boosts the voltage of a AA battery or external supply to 3.3 V for low power IoT applications. The evaluation board is equipped with several jumper headers to measure input and output current and voltage, allowing typical battery lifetime calculations in both active and standby mode.
The R-78S evaluation board demonstrates the performance of the R-78S in conjunction with a single-cell AA battery and offers the option to use external input voltage from other low voltage sources such as energy harvesting devices, which are typical in remote applications. The load can be connected either through output pins or a micro USB port. RECOM's R-REF02-78S reference design board with its compact shape is a ready-to-use design for 3.3 V IoT applications. To cover more applications, RECOM has also extended the R-78S series with stable outputs of 1.8 V for Bluetooth® and 3.6 V for LoRaWAN transmission units.
Features Applications
  • 3.3 V from a single AA battery or from an external source (boost converter)
  • Efficiency 93%, >80% at 10% load
  • Input voltage range down to 0.65 V
  • Input and output power measurement capability
  • Micro USB Type B or 0.100” (2.54 mm) pin output