Q12-7P/Q12-7F LED Indicators
Image of APEM Components Q12-7P/Q12-7F LED IndicatorsAPEM adds to its Q series of LED indicators with their panel-mount half-inch LED indicator. The half-inch Q series is an excellent replacement for any ½” indicator currently on the market using LED technology with reliable IP67 panel sealing. These hyperbright and superbright indicators can be supplied with solder lug/quick-connect terminals, PC pins, or with 200 mm wires. Integral resistors are included permitting direct circuit connections. The half-inch Q series is available in six LED colors, red, green, yellow, blue, white, and orange, as well as bicolor, tricolor, and flashing LEDs.
APEM Q series indicators are also offered with six power supply voltage options (6 VDC, 12 VDC, 24 VDC, 28 VDC, 110 VAC, and 220 VAC) and seven package sizes (6 mm, 8 mm, 12 mm, 14 mm, 16 mm, 19 mm, and 22 mm) with bright chrome, black, or satin gray bezel finishes as well as options including custom engraving, secret-until-lit, and stainless-steel bezels on select sizes.